Jak to się zaczęło

 Pomysł poprowadzenia w Suwałkach kursu Alfa dla młodzieży, a w chwili obecnej również dla dorosłych zrodził się we Wspólnocie w 2010 roku. Jednak aby móc zrealizować ten projekt, musieliśmy najpierw sami przejść taki kurs, dlatego też kilka młodych osób należących do naszej Wspólnoty zdecydowało się uczęszczać na Alfę prowadzoną przez Katolickie Stowarzyszenie „Ezechiasz” w Białymstoku. 

Po zakończeniu kursu rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do poprowadzenia podobnych spotkań w Suwałkach. Zebraliśmy grupę posługujących, zajęliśmy się reklamą, znaleźliśmy odpowiednią salę, na której moglibyśmy się spotykać. W końcu 4 marca 2011 r. ruszyliśmy z I edycją kursu Alfa dla młodzieży. Spotkania zakończyły się 17 czerwca 2011 r. Miejscem spotkań była sala przy parafii Św. Aleksandra w Suwałkach. 

Ponieważ I edycja zakończyła się sukcesem (ukończyły ją 32 osoby) postanowiliśmy poprowadzić kolejną po wakacjach. Tak też się stało. Kurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego przeprowadzone zostały kolejne edycje. Do tej pory uczestniczyło w nich ok 210 osób. Obecnie miejscem naszych spotkań jest Dom Rekolekcyjny Diecezji Ełckiej, w którym odbywają się również spotkania naszej Wspólnoty. 

 Kurs prowadzi młodzież oraz dorośli ze Wspólnoty „Getsemani”. Opiekę duszpasterską od początku sprawuje ks. Krzysztof Walendziuk – duszpasterz naszej Wspólnoty.Czym jest Kurs Alfa i jak wyglądają spotkania?

Kurs jest szansą poznania lub pogłębienia wiary. To swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor. Każde spotkanie rozpoczyna poczęstunek co jest świetną okazją do bliższego poznania się. 

Zasadniczym elementem spotkania jest wykład. Pociągający sposób przedstawienia wiary, obrazowe przykłady, przemyślany układ i logika wywodu, poczucie humoru oraz zgodność z nauką Kościoła sprawiają, że chętnie się ich słucha.

Tytuły wykładów

 • Chrześcijaństwo: nudne, nieprawdziwe, nieaktualne? 
 • Kim jest Jezus? 
 • Dlaczego Jezus umarł? 
 • Skąd mogę mieć pewność co do swojej wiary? 
 • Dlaczego i jak się modlić? 
 • Dlaczego i jak czytać Pismo Święte? 
 • W jaki sposób Bóg nas prowadzi? 
 • Kim jest Duch Święty? 
 • Co czyni Duch Święty?
 • Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?
 • Jak najpełniej przeżyć życie?
 • Jak przeciwstawiać się złu?
 • Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
 • Czy Bóg dziś uzdrawia?
 • Co z Kościołem ?Świadectwa

Moja droga odkrywania Boga była bardzo kręta. W pewnym momencie życia totalnie zerwałam z Kościołem, nie modliłam się, nie chodziłam na Msze święte, ogólnie byłam wrogo nastawiona do wszelkich spraw związanych z wiarą. Trwało to około roku. Zostałam zaproszona na Kurs ALPHA, na VIII edycję. Poszłam, bardzo niechętnie, ale jednak. Początki były dla mnie okropne, ale czułam, że wytrwam, że jestem tu po coś. Chciałam zmienić swoje życie, znaleźć jego sens. Jestem na tyle upartą osobą, że nie wystarczyła mi jedna edycja, miałam wrażenie, że to wszystko, co się działo było jedną wielką teorią. Nie potrafiłam wcielić tego, czego się nauczyłam w życie. Dlatego poszłam na następną edycję. Wtedy też zaczęłam chodzić na czwartkowe spotkania wspólnotowe oraz na piątkowe Msze z modlitwą o uzdrowienia. Weekend ALPHA oraz modlitwy wstawiennicze obróciły moje życie do góry nogami. Z osoby niewierzącej stałam się człowiekiem, który kocha Boga i wiem, że Bóg też mnie kocha. Oczywiście, często zdarzają mi się kryzysy, jestem młoda i wciąż się uczę. Ale jestem szczęśliwa, odnajduję spokój w Jezusie. Za wszystko, co otrzymałam pragnę szczerze podziękować. Bądź uwielbiony Panie! Weronika


„Dzięki temu kursowi odkryłem na nowo swoją wiarę, umocniłem się w niej. Odnalazłem działanie Ducha Świętego w moim życiu”


„Alfa otworzyła mi oczy na wiele spraw dotyczących wiary i życia we wspólnocie Kościoła”


„Dzięki kursowi Bóg nareszcie jest przeze mnie zaproszony do każdego dnia”


„Odkryłem relację z Bogiem, wzmocniłem swoją wiarę, znalazłem nowy cel w życiu”


„Czuję więcej pokoju, mam nowych przyjaciół, czuję się kochany”


„Bóg pomógł mi i nadal pomaga odnaleźć drogę, której szukałam”


„Zrozumiałam, że jestem kimś ważnym dla Boga i przez Niego kochana. Zrozumiałam, że jeżeli będę się modlić, mieć nadzieję i wierzyć, nie muszę się martwić o to, co będzie”


„Kurs Alfa sprawił, że poczułam się ważna i wyjątkowa”

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych